Ханья – це стародавнє місто в Греції, розташований на півночі острова Крит. До початку 70-х років минулого століття Ханья була столицею Криту, а сьогодні є другим за кількістю населення містом на острові.

Сьогодні це чудове місце для пляжного та екскурсійного відпочинку. Тут можна побачити археологічні руїни, перетин християнської і мусульманської культур, чудові природні пам’ятки та ін.

Історія міста Ханья, Крит

В середині XIII століття Критом оволоділи венеціанці, викупивши його у хрестоносців за 1 000 марок сріблом. Але вже десять років потому їх прогнали з острова генуезці. Через 20 років венецианцам вдалося повернутися і забрати його назад.

При венеціанцях Ханья стала столицею острова і найважливішим торговим містом, а сам Крит – процвітав. Взаємовідносини критян з венеціанцями були позитивними, хоча перші були православними, а другі – католиками.

В середині XIV століття впав Константинополь, і багато вчених, діячів мистецтв, релігійні діячі знайшли притулок на Криті. Саме в ці часи на острові склалася унікальна суміш культур Візантії, Венеції і Кіпру.

В середині XVII століття Крит захопили турки-османи. Християнські церкви перетворилися в мусульманські мечеті, Храм св. Миколи, що належав ордену домініканців, став головною мечеттю. У місті з’явилися турецькі лазні, відкрилися східні фонтани.

На початку XX століття після тривалої визвольної боротьби греків проти турків Крит офіційно увійшов до складу Греції, а турки бігли з Криту до Туреччини. З тих пір острів значно європеїзувався. Але ісламські пам’ятники зберігаються.

Головні пам’ятки Ханьи на Криті

Що подивитися в Ханьї? Пропонуємо Вашій увазі найцікавіші культурні, історичні, архітектурні пам’ятки Ханьи з коротким описом і фото до них.

Набережна

Ця набережна була побудована в венеціанський період історії Ханьи. Заради неї сюди приїжджають туристи з усього світу, адже венеціанська набережна входить в число п’яти кращих в Греції. Завдяки їй, місто часто називають Південної Венецією.

Набережна, побудована венеціанцями в середині XIII століття, надає цього приморського міста особливий шарм і вишуканість, як ностальгія за Венеції. Щодня в Високий сезон по протяжної доріжці тут влаштовують променад тисячі туристів.

Навколо можна побачити мальовничі різнокольорові будиночки, кафе, ресторанчики, торгові ряди, сувенірні лавки. Особливо привертає відпочиваючих старовинний міський маяк, мечеть епохи Відродження та ін.

Мечеть Кючук Хасан

Ця мечеть – одна з головних визначних пам’яток грецької Ханьи. Вона стоїть на її венеціанської набережної і незмінно привертає масу туристів. Мечеть була зведена на початку XVII століття, і є символом мусульманського мистецтва.

Ця будівля з фундаментом і стінами, побудованими в формі куба, великим куполом у вигляді півсфери, який розташований на кам’яних арках, а також ще декількома куполами менших розмірів, завжди цікаво архітекторам.

Спроектував мечеть відомий вірменський архітектор. Вона збереглася практично в незмінному вигляді, крім мінарету, він був зруйнований на початку XX століття. У дворі мечеті поховані паші і яничари, які правили і жили в Ханьї.

Старе місто

Цей історичний і культурний центр міста був побудований венеціанцями. В ті часи Ханья була торговим і фінансовим центром Криту, швидко розвивалася, розширювалася і процвітала. Старе місто розташоване у стародавнього пагорба Кастеллі.

Під час війни Старе місто на подив надзвичайно мало постраждав від бомбардувань. Сьогодні він просто чудовий і по праву є одним з найкрасивіших в Середземномор’ї.

Гуляючи по вузьких вуличках Старого міста, Ви відчуєте себе в епосі Високого Середньовіччя. На архітектуру деяких будівель цього місця також вплинуло і Новий Час. Такий переплетення стилів зробило Старе місто ще красивішим.

Національний парк Білі Гори

Ущелина Білі Гори – одна з найкрасивіших природних пам’яток Ханьї і всього Криту. Тут багато печер і ущелин, але це – саме мальовниче, дивовижне і протяжне – більше 16 км.

Існує європейський диплом, відповідно до якого Національний парк Білі Гори визнано місцем особливої ​​краси. Його з захопленням описували ще античні автори, схиляючись перед місцевою флорою і фауною.

На честь давньогрецьких богів кілька тисячоліть тому в ущелині були побудовані храми, але сьогодні від них залишилися тільки руїни. У період турецького ярма в цій ущелині ховалися греки, які боролися з турками-османами.

Монастир св. Трійці

Цей монастир обов’язково слід подивитися в Ханьї. По-грецьки він називається Агіа Тріада Дзангоролон. Монастир був побудований на початку XVII століття, і сьогодні належить Константинопольської православної церкви.

Звели його брати-венеціанці Зангаролі напередодні турецького ярма на всій території Криту. При будівництві православного монастиря використовувався пишний візантійський стиль, фасад прикрашений колонами.

При монастирі раніше діяла духовна семінарія. Потім довгий час він був зруйнований турками, а після грецької революції відновлений. Сьогодні при ньому відкрито музей і велика бібліотека зі старовинними іконами.

Кафедральний собор

Цей собор розташований в східній частині Ханьи і являє собою трехнефтовую церква з дзвіницею. В XI столітті на його місці стояла маленька Введенська церква, але вона була зруйнована венеціанцями, які проповідували католицтво.

В кінці XVII століття турки, котрі завоювали Крит, на місці православної церкви побудували мильну фабрику. Але в середині XIX століття візир Мустафа-паша віддав цей завод православній громаді Криту і дав гроші на будівництво нової церкви.

Десятиліття потому, церква була побудована і освячена. Сьогодні вона діє, туди приходять віруючі. Доступний кафедральний собор і туристам, які люблять оглядати старовинні грецькі ікони.

Археологічний музей

Цей музей неодмінно варто подивитися в Ханьї. Він був заснований в 60-і роки минулого століття, а знаходиться в центрі Старого міста. У музеї можна докладно дізнатися про історію Криту з часів неоліту і до Стародавнього Риму.

Сьогодні сам Археологічний музей є історичною пам’яткою, який за часів турецького ярма був мечеттю. Потім до війни тут був кінотеатр, а після – склад військової техніки.

Сьогодні будь-який відвідувач може тут ознайомитися з експонатами мінойської цивілізації, епохи розвитку, величі і падіння Риму, побачити артефакти, що стосуються історії Ханьи: кераміку, скульптури, монети, зброя, коштовності, саркофаги і ін.

Монастир Гувернето – історична пам’ятка Ханьі

Цей монастир був побудований в середині XVI століття спочатку в венеціанському стилі, а пізніше до його архітектурі були додані окремі елементи бароко. Він був призначений не тільки для відправлення культу, але і для оборони.

Тут знаходиться 50 келій, в яких раніше жила братія. А на монастирському подвір’ї встановлено безліч скульптур із зображенням різних чудовиськ. Історики стверджують, що в XVI столітті монастир був під керуванням ченця-венеціанця.

На початку XIX століття на Гувернето напали турки, вони зверки вбили ченців і розграбували монастир. Під час світової війни він був зруйнований гітлерівцями. Сьогодні Гувернето відновлюється, в ньому живе три ченці.

Чудовий Пляж Балос в Ханье

Це одне з найкрасивіших місць на Криті близько Ханьи. Тут з’єднуються три моря Середземномор’я, і ​​утворюється зручна лагуна. Пляж Балос знаменитий найчистішим білим піском і бірюзовою морською водою. Глибина моря біля пляжу не досягає півтора метрів.

Це ідеальне місце для купання дітей. Вода парна, чиста і дуже спокійна. Сотні відтінків бірюзового змінюються протягом дня. У деяких місцях пісок не білий, а рожевий, це тисячі розбитих за століття морських черепашок.

На Балос можна зайнятися зануреннями на глибину і побачити унікальну природу цих місць: морських мешканців, яких ніде більше не зустріти. Можна також оглянути рослини, що придбали особливі форми внаслідок унікальності місцевого клімату, тощо.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here